Računalništvo in z njim povezana tehnologija je tesno vpeta v naš vsakdan. Ne mine dan, da ne bi uporabljali svetovnega spleta in iskali informacije, ki so v nekem trenutku relevantne za nas. Pomembno je torej, da smo seznanjeni z delovanjem spleta in poznamo različne možnosti, ki nam jih le-ta ponuja. Za delovanje spletne strani je pomembno spletno gostovanje, s tem pa je povezano tudi pojem cPanel.
cPanel je nadzorna plošča. Ko se odločamo za najem prostora na serverju, torej za gostovanje, je potrebno vse to tudi nekako upravljati. Prav to nam omogoča cPanel. Je uporabno orodje, ki olajša delo tako ponudnikom spletnega gostovanja kot njihovim uporabnikom. To priljubljeno nadzorno ploščo je enostavno upravljati, dodatna poglobljena IKT znanja pa niso pogoj.
Kazalo strani:
Uporabnost cPanel
cPanel je orodje, s pomočjo katerega urejamo našo spletno stran. Tesno je povezana s samim spletnim gostovanjem. Gre za neke vrste vmesnik, ki omogočajo urejanje in konfiguriranje spletne strani brez poglobljenega IKT znanja. Omogoča torej delo z domenami, e-poštnimi računi ter upravljanje drugih funkcij, ki jih ima dotična spletna stran.

Gre za izredno priljubljeno nadzorno ploščo. cPanel je namreč preprosto orodje, ki omogoča učinkovito delovanje tudi vsem tistim, ki so laiki na področju računalništva. S pomočjo cPanel lahko torej učinkovito upravljamo z našo spletno stranjo.
Delovanje cPanel nadzorne plošče
Gre za preprosto orodje, ki ga lahko uporabljajo tudi tisti, ki nimajo obsežnejših znanj s področja računalništva. V osnovi omogoča nadzor nad porabo prostora, upravljanje z datotekami in mapami, nameščanje aplikacij, varnostni nadzor nad gostovanjem, dostop do varnostnih kopij, spremljanje obiskanosti spletne strani, upravljanje z domenami … Torej za paleto najrazličnejših funkcij, ki jih lahko nadzorujemo kar iz udobja svojega doma.
cPanel je sestavljen iz več delov. Na levem delu so nekateri ključni podatki, kot so ime domene, število e-poštnih predalov in FTP računov, CPU poraba ter poraba prostora na strežniku … Gre torej za neke osnovne informacije, s pomočjo katerih dobimo širši pogled na delovanje naše spletne strani. Osrednji del nadzorne plošče pa je sestavljen iz več delov: pomembna kategorija je zagotovo ta, preko katere je možno ustvarjati nove dodane domene in poddomene, prav tako pa lahko omogočate preusmeritve.