Prebavni encimi in njihova vloga v našem telesu

prebavni encimi

Verjetno bi težko iz glave definirali, kaj so prebavni encimi, kljub temu da je njihovo poimenovanje precej zgovorno. To so aminokisline, ki želodcu pomagajo prebaviti hrano, telesu pa pomagajo, da iz zaužite hrane lahko dobi kar se da največ energije, ki je potrebna za normalno delovanje.

Lahko rečemo, da je zelo veliko težav s prebavo zagotovo povezanih z neučinkovito ali manj učinkovito presnovo hrane. Urejena prebava naj bi veljala za temelj splošnega dobrega počutja, prav tako zdravega načina življenja. Posledično je ključnega pomena, da vzdržujete dovolj dobro peristaltiko in dobro presnovo. S tem se boste zagotovo izognili tudi občutkom napihnjenosti.

Encimi za prebavo za pospeševanje kemijskih reakcij v telesu

Prebavni encimi so torej aminokisline, ki skrbijo za pospeševanje kemijskih reakcij v telesu. Omogočajo nam, da telo iz hrane lahko dobi dovolj veliko količino energije za dobro delovanje. Tovrstni encimi tako sodelujejo v vseh fizioloških procesih v našem telesu.

Prebavni encimi, kot so amilaza, proteaze in lipaze
Prebavni encimi, kot so amilaza, proteaze in lipaze, razgrajujejo ogljikove hidrate, beljakovine in lipide. Poleg encimov, ki so v našem telesu naravno prisotni, so na voljo tudi naravni v nekaterih živilih, kot so mango, banane, ananas, kivi.

Želodcu prebavni encimi pomagajo predelati vso hrano, ki jo zaužijemo, nato pa telo iz nje proizvede energijo za normalno delovanje. Poleg encimov, ki so v našem telesu naravno prisotni, so na voljo tudi naravni prebavni encimi v nekaterih živilih, kot so mango, banane, ananas, kivi.

Jemanje prebavnih encimov

Sedaj vam je verjetno že jasno, da lahko težave z želodcem rešujete z jemanjem prebavnih encimov. Sodobno življenje nam ponuja vedno več industrijsko predelane hrane. Ta je navadno polna najrazličnejših konzervansov, barvil, ojačevalcev okusa in še česa.

Prebavni encimi so ključni za našo prebavo. V tem videu obravnavamo te pomembne beljakovine in kje se nahajajo v našem prebavnem traktu. Prebava se začne v ustih, kjer žleze slinavke začnejo izločati encime. Iz ust se encimi dodajo v želodec, trebušno slinavko in tanko črevo. Če občutimo pomanjkanje, nam lahko pomagajo prehranski dodatki.

Te snovi pa na želodec na sploh delujejo zelo agresivno, prav tako močno otežujejo naravno tvorbo prebavnih encimov, ki morajo učinkovito skrbeti za boljšo prebavo in za splošno dobro počutje.

Objave iz iste kategorije: